UCC 2015 Outstanding Students


Sixty-Seven awards were presented throughout the one-hour event to sixty-three students.

UCC’s annual Outstanding Student Reception was held Wednesday, May 27 at 3:00 pm on the UCC Campus. The event honored outstanding students, who were selected for recognition by UCC faculty and staff. Sixty-seven awards were presented throughout the one-hour event to sixty-three UCC students.

Name of Student Outstanding Student in ...
Kevin-Lee Alexander Literature
Dustin Barneburg Journalism
Theresa M. Barry Communication
Doy Birdsell Early Childhood Education
Keenan Blanchfill Second Year Engineering Transfer
Stasha M. Blankenship Practical Nursing
Ricky Brammer Engineering Technology
Isaac Brickner Tutoring
Tim Carter Second Year Automotive
Christine D. Case Health Informatics
Katelyn J. Chase Biological Sciences
Robert Cline First Year Engineering Transfer
Kim Dietz Practicing Success
Maria Dresser First Year Calculus and Writing
Roby R. Duncan Health Sciences
Emily Ferguson Art Department
Laura Foley U.S. Government
Leisa Forrester Dental Assisting
Rebecca Foster Supplemental Instruction
Joshua Friedlein U.S. History
Laura Fugate TOP Small Group Participant
Jamie Glen Public Relations
Jenifer T. Gregg Second Year Registered Nursing
James Gugel Physics
Shane Hagberg Second Year Welding Student
Serafina B. Hall Computer Information Systems
Isaac Hansen Automotive - T-Ten
Danielle Hart Marketing
Brady Haskett First Year Calculus
Shelly Hendrickson Human Services
Teagen Hobbs Library Services
Arica Hunter Mathematics for Elementary School Teachers
Hunter Johnson Music Studies
Sierra Kamakeeaina French
Jenica Lamoreaux World History
Hannah Lee Spanish
Cheyanne Lefevre Mathematics for Elementary School Teachers
Michael J. Lewis Sociology
Joe Lockwood Second Year Welding student
Emily Lytle TOP First Year Experience Program
Rachel Mann Accounting Technology AAS
James Mansanti First Year Welding Student
Michael Matteo Men's Basketball
David Molitor Entry Management
Kevin Nguyen Second Year Calculus
Scott Nicholson All Oregon Academic Team and Social Science Scholarship
Marcel Ortiz Women's Basketball and Chemical Sciences
Angelia Owens Advising and Career Services, Student Orientation
KC Perley All Oregon Academic Team and Second Year Calculus
Robin Quinanola Adult High School Diploma
Chloe Quinn Theatre
Christian Rodriguez First Year Automotive
Brett Smith First Year Welding Student
Brittney N Smith Psychology
Donald "Dean" Stratton Entrepreneurship
Karen "Michelle" Tompkins First Year Registered Nursing
Teresa Turley English as a Second Language
Susan Vasquez Retail Management Certificate
Matthew Wallace Criminal Justice
Kelsey Warren Volleyball
Lacey Whited Learning Skills
George Whitlock TOP Graduate
Ronda Whitworth Retail Management Certificate Program

Tags: Students Awards